MIP.biz.pl

Astell&Kern AK500N – Przyszłość muzyki w jednym urządzeniu

Home »  Astell&Kern »  Astell&Kern AK500N – Przyszłość muzyki w jednym urządzeniu

Astell&Kern AK500N – Przyszłość muzyki w jednym urządzeniu

On 9 lutego, 2015, Posted by , In Astell&Kern, With No Comments

Zwieńczenie prac nad odtwarzaczem sieciowym obsługującym format DSD

Astell & Kern zrewolucjonizował mobilne słuchanie muzyki wprowadzając na rynek serię
przenośnych odtwarzaczy hi-res. Teraz producent chce podbić rynek sprzętu stacjonarnego. To wszystko za sprawą nagrodzonego podczas CES 2015 audiofilskiego serwera muzycznego AK500N obsługującego format DSD.
AK500N jest pierwszym stacjonarnym odtwarzaczem sieciowym w ofercie marki Astell&Kern, który w pełni wykorzystuje zaawansowane systemy cyfrowe, zapewniając przy tym cenione analogowe brzmienie. Urządzenie zostało stworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy oraz rozwiązania technologiczne i nowinki, których część została zawarta w serii AK – w tym również w modelu AK240.

Wygodna obsługa umożliwia ripowanie pływ CD za pomocą jednego przycisku, a jakość odtwarzanych nagrań ucieszy nie jedną osobę, za sprawą wbudowanej baterii, która izoluje urządzenie od zewnętrznych zakłóceń. Konwersja PCM do DSD, kompatybilność z wieloma urządzeniami, łączność DLNA oraz obsługa nośników SSD to jedne z wielu rozwiązań, które mają na celu zaspokojenie wszelkich potrzeb użytkownika. Podczas projektowania AK500N nie został pominięty nawet najmniejszy szczegół, co zaowocowało bezkonkurencyjnymi możliwościami           i jakością dźwięku, jakie oferuje to urządzenie.

Dodatkowo urządzenie oprócz standardowej formy sterowania za pomocą wbudowanego 7” wyświetlacza oraz firmowego oprogramowania umożliwia funkcję sterowania bezprzewodowego     z poziomu np. IPada.

 

Poza przemyślaną konstrukcją, producent nie zapomniał o nowoczesnym designie. Końcowy wygląd jest wynikiem nawiązania do dwóch rzeczy – gry światła i cienia oraz potęgi i piękna drzemiącego w naturze. Astell&Kern AK500N pokazuje piękno i potęgę natury poprzez symbolikę szczytu Matterhorn, który zmienia się w zależności od czasu i ilości światła.

Wydobywa nie tylko najwyższą jakość dźwięku

Jak bardzo jesteś zadowolony z odsłuchu swojej cennej kolekcji płyt CD? Jeśli wciąż odsłuchujesz pojedynczych płyt CD, to AK500N został stworzony dla Ciebie. Urządzenie umożliwia zgranie całej kolekcji płyt CD za pomocą jednego przycisku. Wygoda obsługi to nie jedyne, co może zaskoczyć. Producent wykorzystał wysoce zoptymalizowany silnik ripowania, korekcję błędów i jitteru. Przełożyło się to na doskonałe parametry zgranych plików, a tym samym najwyższą i niedoścignioną jakość dźwięku.

Użytkownik ma do wyboru dwie prędkości zgrywania – normalna/szybka – oraz dwa formaty zapisywanych plików – WAV lub FLAC. Okładka albumu i dodatkowe pliki są automatycznie pobierane z najbardziej uznanej bazy danych audio na świecie – Gracenote. W razie potrzeby użytkownik ma możliwość pełnej modyfikacji informacji o płycie – tytuł, artysta, gatunek, rok wydania.

Nieskazitelna jakość dźwięku

Większość urządzeń zasilana jest z sieci AC, co jest głównym powodem przedostawania się do tychże sprzętów niepożądanych zakłóceń. To z kolei przekłada się na degradację dźwięku.

AK500N nie pozwala na przedostanie się nawet 1% zewnętrznych zakłóceń. Pomimo iż jest to urządzenie stacjonarne, zostało zaprojektowane do korzystania z wbudowanej baterii w celu eliminacji zakłóceń. Muzyka odtwarzana na AK500N jest osiągana bazując wyłącznie na zasilaniu bateryjnym, co pozwala osiągnąć czysty dźwięk o najwyższej jakości.

 • Wbudowana bateria 10,400mAh 7.4 Li-Ion
 • Bateria jest wymienialna
 • Około 7 godzin odtwarzania przy w pełni naładowanej baterii
 • Automatyczne ładowanie, kiedy pojemność spadnie poniżej 4% lub muzyka nie jest odtwarzana

Konwersja PCM do DSD

AK500N posiada dedykowany układ z natywną obsługą DSD i konwertuje pliki PCM do formatu DSD64 za pomocą wbudowanego silnika audio stworzonego przez Astell&Kern. Urządzenie potrafi skonwertować wysokiej jakości pliki – 32bit/384kHz WAV PCM oraz 24bit/352kHz FLAC PCM – do formatu DSD64 bez downsamplingu. Dodatkowo istnieje możliwość odsłuchu z konwersją do formatu DSD w czasie rzeczywistym. Postaw krok w kierunku uzyskania oryginalnej jakości dźwięku za pomocą funkcji konwersji bez jakichkolwiek zniekształceń.

Porównanie PCM i DSD

PCM (Pulse-CodeModulation) to najbardziej rozpowszechniona metoda zapisu cyfrowego sygnału analogowego. Sprowadza się ona do podziału osi układu współrzędnych, w celu odzyskania sygnału analogowego. Oś Y dzielona jest na 65 000(16bit)-16.7mln(24bit) części odpowiadających za rozdzielczość oraz osi X na 44 000(44.1kHz)-384 000(384kHz) części odpowiadających za częstotliwość próbkowania przed konwersją na sygnał cyfrowy.

Natomiast format DSD (Direct-Stream Digital) dzieli oś Y jedynie na pojedyncze bity (0 lub 1), natomiast oś X dzielona jest na 2.8mln(2.8MHz)-5.6mln(5.6MHz) części. Pozwala to na zmniejszenie szumu i zniekształceń, ponieważ na osi Y operujemy jedynie na 2 możliwych stanach logicznych.

4 zatoki SSD

AK500N posiada dyski SSD oparte o układy MLC, które w przeciwieństwie do układów TLC charakteryzuje znacznie większa wytrzymałość i żywotność. Wibracje generowane przez standardowe dyski talerzowe HDD zostały kompletnie wyeliminowane. Zapisuj i odczytuj ogromne ilości danych w mgnieniu oka, pozostawiając w tyle powolną konkurencję.

1TB/2TB/4TB SSD – urządzenie jest dostępne w kilku opcjach, aby usatysfakcjonować indywidualne potrzeby użytkownika.

Dzięki zastosowaniu konfiguracji RAID 0 i 5 przestrzeń danych jest właściwie zagospodarowana, a dane użytkownika są chronione.

Mnogość złącz

AK500N został wyposażony w różnorodne złącza wejściowe oraz wyjściowe. Umożliwia to bezproblemową komunikację z wieloma urządzeniami dostępnymi na rynku.Nie musisz już obawiać się o kompatybilność!

Możesz bez obaw podłączyć wszelkiego rodzaju sprzęt wysokiej półki poprzez cyfrowe wejścia i wyjścia (AES/EBU, koaksjalne, optyczne, BNC).

Dodatkowo wyjścia analogowe umożliwiają zarówno bezpośrednie podpięcie przetwornika, jak i podłączenie zewnętrznego wzmacniacza. W prosty sposób użytkownik może zbudować Hi-Endowy system oparty o różnorodne formy sygnału wyjściowego i wejściowego oraz cyfrowego i analogowego. Dla zwiększenia prostoty obsługi wszystkie złącza zostały czytelnie ukazane na grafice dostępnej w menu ekranu dotykowego.

 

 

Specyfikacja techniczna:

 • Wyświetlacz: Dotykowy 7” WXGA(1280 x 800)
 • DAC: Cirrus Logic CS4398 x2(Dual DAC)
 • Pamięć: 1TB SSD MLC (możliwość rozszerzenia do 4TB, wsparcie RAID 0,5)
 • Wyjścia cyfrowe: AES/EBU x1, BNC x1, Koaksjalne x1, Optyczne x1
 • Wejścia cyfrowe: AES/EBU x1, BNC x1, Koaksjalne x1, Optyczne x1
 • Wyjścia analogowe: Zbalansowane(L/R) x2, RCA(L/R) x2
 • Poziom sygnału wyjścia fixed: 3V(RCA,XLR)
 • Poziom sygnału wyjścia variable: 7.5V(RCA)/10V(XLR)
 • Separacja kanałów: >135dB/1kHz
 • Pasmo przenoszenia: ±0.02dB/20Hz~20kHz, ±0.4dB/10Hz~70kHz
 • THD(zniekształcenia harmoniczne): <0.0008%/1kHz/10V, <0.001%/10Hz~20kHz/10V
 • SNR(stosunek sygnału do szumu): 118dB/10V
 • Wspierane formaty audio: WAV, FLAC, WMA, MP3, OGG, APE, AAC, ALAC, AIFF, DFF, DSF
 • Wspierane częstotliwości próbkowania: 8kHz~384kHz(8/16/24bit), natywnie DSD: DSD64(1bit/2.8MHz)/DSD128(1bit/5.6MHz)
 • Porty USB: Typu A(host) x2, typu B(device) x1
 • Funkcja USB DAC: UAC(USB Audio Class) 2.0 / DSD64, DSD128, PCM
 • Funkcje komunikacji sieciowej: Wi-Fi 802.11b/g/n(2.4GHz), Ethernet 10/100/1000, DLNA(DMS, DMC, DMR)
 • Dostępne formaty zgrywanych płyt: WAV, FLAC
 • Wymiary / Waga: 214 x 243 x 238mm (szerokość x wysokość x długość) / 11.4kg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *