MIP.biz.pl

FiiO M23 – Znakomity odtwarzacz na biurko i w drogę

Home »  FiiO »  FiiO M23 – Znakomity odtwarzacz na biurko i w drogę

FiiO M23 – Znakomity odtwarzacz na biurko i w drogę

On 5 czerwca, 2024, Posted by , In FiiO, With No Comments

FiiO M23 – godny następca słynnego M11

Niezwykle lubiany przez wielu audiofilów producent z Państwa Środka wprowadził właśnie na rynek nie lada gratkę – najnowszy odtwarzacz przenośny FiiO M23. Jest to poniekąd następca słynnego i jakże popularnego modelu M11, a konkretnie jego pierwszej wersji bazowanej na doskonale brzmiących układach firmy AKM. Także i w nowym M23 zastosowano najnowszy chipset od Asahi Kasei Microdevices, tym razem jednak w jego najlepszej wersji. Bo mamy tutaj układ AK4191 będący filtrem cyfrowym i modulatorem oraz dedykowany układ DAC AK4499. Do tego najnowszy M23 posiada także wzmacniacz słuchawkowy THX AAA-78+ oraz nowatorski tryb „Desktop Mode”. Innymi słowy, jest to nie tylko godny następca słynnego M11, ale także wyraźny krok do przodu i świetna oferta dla wszystkich, którzy szukają doskonałego DAPa w rozsądnej cenie.

Flagowy zestaw układów DAC od AKM

Inżynierowie FiiO potrafią doskonale dobrać poszczególne elementy każdego odtwarzacza tak, aby finalny rezultat brzmieniowy był po prostu znakomity. Doskonale wiedzą też, jak bardzo słuchacze lubią układy marki AKM za ich nasycone i naturalne brzmienie. Dlatego też w najnowszym FiiO M23 sięgnęli po najlepsze rozwiązanie, jakie japoński producent układów ma w swojej ofercie. I zastosowali „dzielony” zestaw układów przetwornika cyfrowo-analogowego: AK4191EQ pełniący rolę filtra cyfrowego i modulatora oraz AK4499EQ będący właściwym układem przetwarzającym sygnał z domeny cyfrowej na analogową. Zastosowano także autorską technologię FiiO o nazwie DWA ROUTING, która dodatkowo poprawia separacje poszczególnych sekcji, oferując jeszcze lepszy stosunek sygnału do szumu. Co więcej, dzięki zastosowaniu dwóch osobnych układów uzyskano także lepszą separację części analogowej od cyfrowej, co także przekłada się nie tylko na lepszą rozdzielczość, ale i całościowo bardziej naturalne i wyrafinowane zarazem brzmienie.

Opatentowany i praktyczny tryb „Desktop Mode”

Pierwszy raz w odtwarzaczu marki FiiO wprowadzono tryb pracy biurkowej nazwany „Desktop Mode”. Jego aktywacja sprawia, że M23 będzie zasilany całkowicie z zewnętrznego źródła zasilania. A to z kolei sprawi, że wewnętrzna bateria nie będzie ani ładowana, ani rozładowywana. Dzięki temu FiiO M23 to odtwarzacz, który znakomicie sprawdzi się także w roli biurkowego, wysokiej klasy DACa – bo można go używać w takim właśnie zastosowaniu bez jakiejkolwiek obawy o niepotrzebne zużycie baterii. Ta funkcjonalność jest także wynikiem tego, że producent ten po prostu słucha swoich użytkowników, wprowadzając rozwiązania, które będą dla nich realnie przydatne.

Całkowicie nowy w pełni zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy

Oprócz doskonałych układów konwersji cyfrowo-analogowej, niezwykle istotnym elementem każdego dobrego odtwarzacza jest jego tor audio. Dlatego FiiO zaprojektował tutaj zupełnie nowy układ składający się z DACa, układu konwersji I/V (prądowo-napięciowej), układu LPF, wzmacniacza napięciowego oraz stopni wyjściowych. Mamy tutaj do czynienia z układem w pełni zbalansowanym i zaprojektowanym na dodatek tak, aby uzyskać nie tylko doskonałe parametry mierzalne, ale przede wszystkim świetne, nasycone, dynamiczne i naturalne brzmienie. Uzyskano także niebagatelną moc, bo FiiO M23 posiada aż po 1000mW na kanał przy obciążeniu 32 omów. Dlatego też bez problemu napędzi nawet wymagające słuchawki planarne.

Autorski system DAPS zapewniający świetne brzmienie

O ile FiiO M23 oparty jest o system Android, to zastosowano tutaj od strony programowej specjalny rdzeń audio, który w połączeniu z posiadającym niezwykle niski jitter koprocesorem zapewnia niespotykane do tej pory w tym systemie operacyjnym brzmienie. Taka konfiguracja sprzętowo-programowa zapewnia też to, że zachowana zostaje oryginalna częstotliwość próbkowania sygnału źródłowego (i to zarówno PCM, jak i DSD) niezależnie od tego, czy korzystamy z aplikacji FiiO Music, czy np. Tidala, czy też trybu USB DAC. Dzięki uniknięciu resamplingu FiiO M23 zapewni nam brzmienie najbardziej zbliżone do oryginału.

Pojemna bateria z nowoczesnym systemem ładowania

Kolejnym aspektem praktycznym, o jaki w M23 zadbano jest bateria oraz system jej ładowania. Akumulator w FiiO M23 ma pojemność 5500 mAh, co zapewnia ponad 10 godzin pracy na jednym ładowania. A przy tym ładowanie to może odbywać się także w bezpiecznym trybie ładowania o mocy 30W, co zapewnia niezwykle szybkie uzupełnienie stanu baterii – do poziomu 50% w czasie około 35 minut. Jednocześnie, kiedy bateria w ponad połowie pełna, M23 przełączy się w tryb nieco wolniejszego ładowania, co znacząco przedłuży jej żywotność.

FiiO M23 – odtwarzacz dopracowany w każdym calu

Najnowszy produkt tego popularnego producenta posiada także perfekcyjnie wykonaną, solidną obudowę. I ma też fabrycznie zainstalowaną ochronną folię na ekranie. Co więcej, w komplecie z odtwarzaczem znajdziemy także ochronne etui oraz zestaw akcesoriów. Dlatego też FiiO M23 to świetna propozycja dla wszystkich entuzjastów dobrego brzmienia i funkcjonalności w rozsądnej cenie!

Odtwarzacz przenośny FiiO M23 dostępny jest już na polskim rynku, a jego sugerowana cena detaliczna brutto wynosi 3999 zł.

Comments are closed.