MIP.biz.pl

S.M.S.L D1 VMV – high resolution DAC

Home »  SMSL »  S.M.S.L D1 VMV – high resolution DAC

S.M.S.L D1 VMV – high resolution DAC

On 8 października, 2018, Posted by , In SMSL, With No Comments

Najwyższej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy firmy S.M.S.L, wyposażony w całkowicie odseparowane zasilanie, moduł wejściowy USB zrealizowany na najnowszym układzie Xmos, a także posiadający dwie najlepsze kości DAC firmy ESS – ES9038Pro.

D1 – kwintesencja koncepcji high-end dopracowana w najdrobniejszych szczegółach

Warto na wstępie zaznaczyć, że D1 to nie tylko zbiór komponentów najwyższej klasy, ale także staranny ich dobór oraz koncepcja, które tworzą idealną, przemyślaną całość. Tutaj zarówno konstrukcja, jak i brzmienie D1 składają się na jego wyjątkowy i spójny charakter. To nie jest kolejne urządzenie, gdzie połączono ze sobą wysokiej klasy elementy składowe. W przypadku S.M.S.L D1 VMV DAC mamy do czynienia w naprawdę wartościowym i dogłębnie przemyślanym urządzeniem, które śmiało może aspirować do hi-endu.

Najwyższej klasy przetworniki ESS Sabre 9038Pro – po jednym dla każdego kanału

Zastosowany układ firmy ESS to w tym momencie jeden z najlepszych układów DAC na świecie, będący rozwinięciem swoich słynnych poprzedników, takich, jak ES9018, czy ES9028, które z powodzeniem były stosowane w wielu szanowanych urządzeniach.

Warto zaznaczyć, że ESS ES9038Pro oferuje nie tylko zakres dynamiki aż do 140 dB (w jego aplikacji w D1 uzyskano aż 131!), ale także posiada najnowszą wersję modulatorów HyperStream, które bezpośrednio odpowiadają za słynną niemalże czystość dźwięku, jakie przetworniki cyfrowo-analogowe oparte na układach ESS są w stanie zapewnić.

Dzięki wbudowaniu wysokowydajnego procesora DSP w układach ES9038Pro, możliwa jest implementacja filtrów cyfrowych, które posiadają szeroki strumień danych. Dzięki temu filtry cyfrowe w układach ESS 9038Pro są przeźroczyste dla sygnału – dużo bardziej, aniżeli w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Co więcej, układ posiada wbudowany wysokowydajny procesor DSP, który oferuje 7 trybów personalizacji brzmienia. Jest to opatentowana technologia i zastosowana w S.M.S.L D1 ma na celu dostosowanie zawartości harmonicznych w brzmieniu do reszty systemu audio. Przy czym nie działa ona jak korektor, a opiera się na dużo bardziej zaawansowanych algorytmach. Dzięki temu nie modyfikuje on pasma przenoszenia ani ogólnej charakterystyki. D1 posiada w sumie 10 trybów brzmienia. Wśród nich znajdziemy, min.: Standardowy, Bogaty, Krystaliczny czy Lampowy, każdy z nich posiada trzy poziomy nasycenia.

S.M.S.L D1 VMV DAC – wysokiej klasy zegar taktujący na pokładzie

Układ zegarowy D1 składa się z 3 ultra niskoszumowych oscylatorów kwarcowych oraz układu CPLD amerykańskiej firmy ALTERA. Prędkość tego układu to ponad 200 MHz, co wraz z doskonałymi algorytmami zegara sprawia, że jitter całego układu zegarowego wynosi zaledwie 5 ps!

Najnowszy układ interfejsu USB w branży

Interfejs USB w D1 wykorzystuje układ XMOS drugiej generacji. Jest to jednocześnie jeden z niewielu interfejsów, jakie pozwalają na stabilną transmisję sygnałów PCM aż do formatu 32bit/768Khz. Obsługuje on także bezproblemowo wszystkie obecne standardy DSD, od DSD64, aż po DSD512 włącznie. Dzięki temu S.M.S.L D1 VMV high resolution DAC będzie znakomitym partnerem dla wielu hi-endowych odtwarzaczy audio. Odtwarzacze takie, jak chociażby Audirvana, posiadają wbudowane wysokiej klasy resamplery. A D1 będzie w stanie przyjąć sygnał z częstotliwością próbkowania sięgającą nawet 768Khz.

Odseparowany zasilacz w osobnej obudowie

Także w kwestii zasilania, firma S.M.S.L nie poszła drogą na skróty. Dzięki umieszczeniu zasilacza w osobnej obudowie, łączonej tylko poprzez wspólną, aluminiową podstawę uzyskano praktycznie całkowite odseparowanie zasilacza od części analogowej i cyfrowej urządzenia. Wyeliminowano praktycznie wszystkie wady zasilacza umieszczonego w tej samej obudowie, takie, jak chociażby interferencje oraz wyższy poziom szumów zasilania. Jednocześnie zachowano wszystkie zalety odseparowanego zasilania:

 • Dużo niższy poziom szumów, wynikających z pracy zasilacza.
 • Niższy poziom interferencji magnetycznych pomiędzy zasilaczem a częścią analogową.
 • Wprowadzanie zakłóceń EMI/RF z sekcji cyfrowej z powrotem do zasilacza.

Warto też zaznaczyć, że takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze jedną, bardzo praktyczną korzyść. Otóż, przy zachowaniu wszystkich zalet zasilacza w osobnej obudowie, dalej mamy poręczne, praktyczne urządzenie, gdzie dwie obudowy są połączone – jedynie podstawą – w jedną.

Starannie zaprojektowany, stabilizowany obwód zasilacza

W S.M.S.L. D1 VMV DAC zasilacz jest stabilizowany i został specjalnie zaprojektowany pod konkretne wymagania, jakie stawia tej klasy przetwornik. Został on zbudowany na elementach dyskretnych i posiada nie tylko niski poziom szumów, ale także bardzo duży zapas mocy, co jest szczególnie istotne dla poprawnego odwzorowania dynamiki realnego sygnału muzycznego.

Dedykowane układy stabilizujące ES9311

O dbałości o zasilanie świadczy zastosowanie dedykowanych stabilizatorów zasilania ES9311, które zostały specjalnie zaprojektowane przez firmę ESS dla ich najlepszych układów DAC (ES9038Pro). Stabilizatory te posiadają tętnienia wyjściowe poniżej 1 uV rms w całym paśmie audio. Jest to nie tylko rewelacyjny wręcz wynik – bezpośrednio przekłada się on zarówno na czystość brzmienia, jak i czarne, pozbawione zakłóceń tło w muzyce.

 

Wyselekcjonowane podzespoły najwyższej jakości

W urządzeniu zastosowano wiele komponentów najwyższej klasy:

 • Ultra niskoszumny transformator zasilający renomowanej brytyjskiej firmy Noratel, który charakteryzuje się nie tylko niskim poziomem szumów i wibracji, lecz także większym zapasem mocy w porównaniu do transformatorów podobnej wielkości.
 • Wysokiej jakości złącza XLR szwajcarskiej firmy Neutrik i specjalnie wykonane dla firmy S.M.S.L pozłacane gniazda RCA
 • Ekranowane kondensatory firmy Panasonic z serii ECHU
 • Wysoko precyzyjne, niskoszumne rezystory MELF firmy Vishay

Dbałość o każdy szczegół – aluminiowy pilot zdalnego sterowania

W zestawie znajdziemy niewielkich rozmiarów pilot zdalnego sterowania, wykonany z aluminium obrabianego CNC. Funkcjonalny, intuicyjny i prosty w obsłudze.

 

S.M.S.L D1 VMV high resolution DAC – Specyfikacja

 • Wymiary urządzenia: 265x215x50mm
 • Wejścia: USB / optyczne / koaksjalne / EBU
 • Wyjścia: RCA / XLR
 • Zakres dynamiki: 131dB
 • SNR: 122dB
 • THD+N: 0,0002%
 • Transmisja USB: asynchroniczna
 • Wspierane OS: Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, MacOS 10.6 lub nowszy, Linux
 • Obsługa OTG: tak
 • Częstotliwość próbkowania USB: 16bit / 24bit / 32bit / 1bit
 • USB – DSD: 2.8224 / 5.6448 / 11.2896 / 22.5792 kHz
 • USB – PCM: 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 / 352.8 / 384 / 705.6 / 768 kHz
 • Częstotliwość próbkowania wyjścia koaksjalnego: 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 kHz
 • Poziom wyjściowy XLR: 4,6 Vrms
 • Poziom wyjściowy RCA: 2,2 Vrms
 • Pobór mocy: 10 W
 • Pobór mocy w trybie czuwania: 1,8 W
 • Waga: 5 kg
 • Wymiary: 265 x 215 x 50 (mm)
 • W zestawie: kabel USB, kabel zasilający, certyfikat QC, instrukcja obsługi

Cena sugerowana SMSL D1 w Polsce wynosi 6699 PLN z VAT. SMSL D1 dostępny będzie do sprzedaży w wybranych sklepach, w tym do testów w sklepach MP3store z grupy Audiokracja.

Comments are closed.